2.0 - 3.6V Circuit Board Chip STM32F072RBT6 With USB / CAN / CEC Functions
Shenzhen ATFU Electronics Technology ltd
Contact Now
Brand Name : ST
Model Number : STM32F072RBT6
Certification : ROHS
Place of Origin : Original & New
MOQ : 10pcs
Price : Negotiate
Payment Terms : T/T, Western Union, Paypal
Supply Ability : 10000pcs
Delivery Time : 1-3Days
Packaging Details : BOX
Series : with USB, CAN and CEC functions
Package : LQFP 64(10x10mm)
Feature : 48 MHz CPU
Voltage : 2.0 - 3.6 V
D/c : New & Original Only
Lead time : 0-3 Days
Program memory : 128KB FLASH
Contact Now
MCU Chip STM32F072RBT6 2.0 - 3.6 V Circuit Board Chip with USB, CAN and CEC functions
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Descriptions:
The STM32F072x8/xB microcontrollers incorporate the high-performance ARM®Cortex®-M0 32-bit RISC core operating at up to 48 MHz frequency, high-speed embedded memories (up to 128 Kbytes of Flash memory and 16 Kbytes of SRAM), and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os. All devices offer standard communication interfaces (two I2Cs, two SPI/I2S, one HDMI CEC and four USARTs), one USB Full-speed device (crystal-less), one CAN, one 12-bit ADC, one 12-bit DAC with two channels, seven 16-bit timers, one 32-bit timer and an advanced-control PWM timer.
Feature
  • ARM® 32-bit Cortex®-M0 CPU, Frequency up to 48MHz Core
  • 64 to 128kb Flash Memory
  • 16kb SRAM with HW Parity
  • CRC Calculation Unit
  • VDDA = VDD to 3.6V Analogue Supply
  • Power-on/Power Down Reset (POR/PDR)
  • Sleep, Stop and Standby Low Power Modes
  • 4 to 32MHz Crystal Oscillator
  • 32kHz Oscillator for RTC with Calibration
  • Internal 8MHz RC with x6 PLL Option
  • Internal 48MHz Oscillator with Automatic Trimming Based on External Synchronization
  • All Mappable on External Interrupt Vectors
  • Up to 68 I/Os with 5V Tolerant Capability and 19 with Independent Supply VDDIO2
  • 7-channel DMA Controller
  • One 12-bit, 1.0µs ADC (up to 16 Channels)
  • 0 to 3.6V Conversion Range